top of page

Náučné chodníky a cykloturistické trasy

Náučné chodníky


Náučný chodník Občasný prameň - Havrania Skala - Občasný prameň je výnimočný prírodný úkaz, to či tečie závisí od ročného obdobia a množstva zrážok. Havrania skala zasa ponúka krásne výhľady na celý Slovenský raj a aj Vysoké Tatry.
Trasa: dolina Velké Zajfy - Občasný prameň - Havrania skala
Východiskový bod: Stratená
Spolu: 2 hod.
Dĺžka:  2km
Prevýšenie: 280 m

Náučný chodník Domica a okolie - Krátky náučný chodník nadväzuje na podobný chodník vedúci v Aggteleku na území Maďarska. Nenáročný výlet prechádza národnou prírodnou rezerváciou Domické škrapy, ktorá sa rozprestiera na ploche 24 ha. K najväčším zaujímavostiam blízkeho okolia patria viaceré škrapy, krasové jamy, priepasti a jaskyne.
Domica - Aggtelek - Čertova diera - Domica
Poloha: Slovenský kras - južná časť, Silická planina
Východiskový bod: hraničný priechod Domica - Aggtelek, zastávka SAD, parkovisko
Cieľový bod: Domica, zastávka SAD, parkovisko
Spolu: 1 ¼ hod.
Prevýšenie: 126 m

 

Náučný chodník Zádielska tiesňava - je miestami len 10 metrov široká a jej vápencové skalné útesy dosahujú výšku vyše 300 m. Na začiatku úžľabiny nazývanej Rajská brána sa vypína skalný útvar Cukrová homoľa.
Zádiel - Zádielská tiesňava - Na skale – Zádiel
Poloha: Slovenský kras - východná časť, Zádielska planina
Východiskový bod: Zádiel, zastávka SAD, parkovisko
Spolu: 3 ¼ hod.
Prevýšenie: 400 m

Náučný chodník Jaskyne Slovenského krasu - svetové prírodné dedičstvo-Vybudovaný náučný chodník z Krásnohorskej Dlhej Lúky ku Krásnohorskej jaskyni ideálnym spôsobom napĺňa ciele, ktoré máme pri prezentácii svetového prírodného dedičstva. Chodník je situovaný v nádhernom prostredí s výhľadom na hrad Krásna Hôrka a vedie popri Kaplnke Svätej panny Márie a Vodnom mlyne. Počas svojich zastavení v časovom intervale 60 minút sa návštevník oboznámi s krásami Národného parku Slovenský kras, jaskyňami Slovenského krasu, zapísanými do svetového prírodného dedičstva a históriou prieskumu podzemného krasu.
Krásnohorská Dlhá Lúka - Krásnohorská jaskyňa
Dĺžka chodníka: 800 m (trasa až z hradu 4 km)
Relatívne prevýšenie: 20 m

Viac informácie o náučných chodníkoch nájdete TU

Cykloturistické trasy

Oblasť horného Gemera poskytuje výborné podmienky pre milovníkov cykloturistiky. Najobľúbenejšou a najvýznamnejšou cyklotrasou oblasti je Cyklomagistrála Slovenský kras.

bottom of page